Yaprak Zahter Çay 500 Gr

Yaprak Zahter Çay 500 Gr
Yaprak Zahter Çay 500 Gr

Yaprak Zahter Çay 500 Gr

Fiyatı :
16,90 TL
Farklı tadı ve kokusu ile muhabbetlerin koyulaşmasına, dostlukların pekişmesine destek olur.
Adet:
1000
ÜRÜN AÇIKLAMASI

 

 

Gazianteplinin en büyük ilacı Zahter bardaktan bardağa dudaktan dudağa dolaşıp, hastalığa şifa, muhabbete keyif taş oluyor. Evlerde, çay ocaklarında kahvelerde cam bardağın içerisine düşen açık yeşil renkteki Zahter Gazianteplilerin özellikle soğuk havalarda içtikleri çok güzel bir içecek.

Osmanlıdan günümüze kadar bir kültür olarak gelen zahter bitkisi hem çay hem de kahvaltılık olarak kullanılıyor. Naif kokusu, güzel tadı, harika rengi ile hem çayın yerini alıyor hem de şifa kaynağı olarak kullanılıyor.

Yetiştiği Yerler !

Zahter özel olarak yetiştirilen bir kültür ürünü olmayıp yabani olarak kendiliğinden yetişir. Çimenlik tarla kenarlarında, orman kıyılarında ve çayırlardaki karınca yuvalarının üstünde hayat bulur. Güneş ve sıcak istediği için, toprak sıcaklığının fazla olduğu kayalık ve dağlık yerlerde çoğalır. Güneşli öğle sıcağında menekşe renkli çiçeklerden güzel koku yayıldığından, Haziran-Ağustos aylarında hayvanlarını otlatan çobanlar veya köylüler tarafından büyük emeklerle toplanır. Şifası yapraklarındadır. Bunlar saplarıyla toplanır, gölgede kurutulup kullanılacak hale getirilir.

Kullanıldığı Yerler !

Zahter içecek çay olarak, kahvaltılık olarak tüketimin yanında çeşitli karışımlarla yapılara çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılır.

 

Zahter Çayı !

 

Gaziantep ve yöresinde soğuk havalarda eşinizin dostunuzu ziyarete gittiğinizde size sorulan ilk sorulardan birisi, Çay mı alırsın zahter mi? Olur. Zahter çayla beraber içilen alternatif sıcak içeceklerin başında gelir. Farklı tadı ve kokusu ile muhabbetlerin koyulaşmasına, dostlukların pekişmesine destek olur.

 

Yapılışı !

 

Zahter çayı herkese açık kahvehanelerde müşterilere ikram edildiği gibi, evlerde iş yerlerinde ikram edilmesi çok kolaydır. Bir çay kaşığı dolusu zahter bitkisi, bir fincan kaynar suda haşlanır ve demlenmesi için kısaca bekletilir. Yâda bir kahve kaşığı kekik, bir su bardağı kaynar suda on dakika bekletilir. Bunun pratik yapımı ise çay süzgecine zahter taneleri konularak üzerinden sıcak su geçirilir. Kaynatılması durumunda veya sıcak suda çok bekletilmesi sonucunda tadı acılaşır.

 

Faydaları !

 

Bu sebepten süzgeçten geçirilen zahter hemen tüketilmelidir. İçilen çay, zekâ keskinliği, midede rahatlık, sabah öksürüğüne tutulmamak ve genel bir rahatlık sağlamaktadır.

 

Hamilelerin dikkat etmesi gereken bir konu vardır. Zahter Çayı, içerisindeki en etkili madde olan eterli uçucu yağın (Thymol) yitirilmemesi için hiçbir zaman kaynatılmaz! Hamilelerin kullanmaması tavsiye edilir.

Elmacı (Almacı) Pazarı Hakkında !

 

Uzun yıllardır Gaziantep’te meşhur Elmacı (Almacı) Pazarı’nda yer alan Şenkaya Gıda tüm yöresel ürünleri en doğal halleri ile tüketicilere ulaştırmanın haklı gururunu yaşamaktadır.

 

www.YoreselTatlarimiz.com 'da satılan tüm yöresel ürünler gerçek yöresinden ve o yörenin en meşhur markalarından sizin için özenle tedarik edilmektedir.Yöresel Ürünler sipariş üzere özel olarak yöresinden getirilmekte, bu sayede en taze ve sağlıklı biçimde size ulaştırılmaktadır.Yöresel Tatlarımız'ı farklı kılan özellik budur.

Bu ürünü alanlar bunları da aldı...
Yöresel Tatlarımızı Sizlere Nasıl Ulaştırıyoruz?
İADE EDEBİLİRMİYİM
TTK gereğince gıda maddeleri, içecekler veya diğer günlük tüketim maddeleri için cayma hakkı bulunmamaktadır. % 100 müşteri memnuniyeti prensibimiz gereğince tüm ürünlerinin en lezzetli halleriyle sofralarınızda yer alıncaya kadar garantimiz altındadır.
TEDARİK SÜREÇLERİ HAKKINDA
Siparişinizde yer alan ürünler yörelerinden özel olarak tedarik edilir. Ortalama 2-3 iş günü içerisinde kargoya verilmektedir.
Etiketler:
Kapat
IdeaSoft® | IdeaSoft Akıllı E-ticaret Yazılımları ile hazırlanmıştır.